Ciekawostki prawne

Studia prawnicze – czy warto się na nie wybrać?

Studia prawnicze jako droga kariery

Wielu młodych ludzi stojących przed wyborem swojej ścieżki zawodowej zastanawia się czy studia prawnicze są dobrym pomysłem. Studia te owiane są wieloma mitami. Są osoby, które od lat myślą o karierze prawniczej, ale obawiają się wieloletniej nauki, którą rozumieją jako drogę przez mękę. Wiele osób uważa też, że nie poradzą sobie w trakcie studiów lub w karierze zawodowej. W szczególności jeżeli nie posiadają znajomości w branży prawniczej.

Upewnij się że to dla Ciebie

Po pierwsze, niezwykle istotny jest fakt, nie tylko przy wyborze studiów prawniczych, czy dany kierunek rzeczywiście nas interesuje. W wieku 19 lat, kiedy podejmujemy decyzję o rozpoczęciu studiów ciężko jest w stu procentach stwierdzić jaka droga życiowa jest dla nas najlepsza, często wydaje nam się, że chcielibyśmy w jakimś zawodzie pracować, ale tak na prawdę nie wiemy nic na temat specyfiki tego zawodu i dopiero kiedy rozpoczniemy prace okazuje się, że źle wybraliśmy. Jeżeli jesteśmy wolnymi duchami, lubiącymi działanie to rzeczywiście ten kierunek zawodowy może nie spotkać się z nasza aprobatą. Prawnik to osoba, która musi być gotowa na ciągłe rozwijanie swojej wiedzy, ciągła naukę i czytanie wielu, czasem obszernych orzeczeń. Skrupulatność, zaangażowanie, spostrzegawczość i zamiłowanie do swojej pracy to również cechy jakimi charakteryzuje się dobry prawnik czy adwokat. Studia prawnicze to wybór dla osób, które wiedzą z czym się to wiąże.

Adwokat, radca prawny a prawnik

W tym miejscu warto na chwilę się zastanowić czym się różnią między sobą prawnik, adwokat, radca prawny. Ogólnie rzecz ujmując każdy radca czy adwokat będą również prawnikami. Prawnik, bowiem to osoba, która ukończyła studnia prawnicze z tytułem magistra. Radca prawny i adwokat musieli dodatkowo skończyć aplikacje zakończona egzaminem państwowym. Między tymi zawodami prawniczymi istnieją niewielkie różnice kompetencji, ale najistotniejszym wspólnym ich elementem jest fakt, że zarówno radca prawny, jak i adwokat pracują na co dzień z ludźmi.

Praca z ludźmi

Praca z ludźmi to kwestia o której nie jeden prawnik zapomina. Pracując w tym zawodzie nie można zapomnieć o tym, że naszymi klientami są ludzie i to tylko i wyłącznie od och obecności zależy czy nasza kancelaria będzie odnosiła sukcesy. Należy więc nauczyć się przede wszystkim odpowiedniego podejścia do klienta, traktowania go z szacunkiem i zaangażowaniem w jego sprawy. Ważnym elementem jest też dostosowanie języka jakim się posługujemy do naszego odbiorcy. Wielu prawnikom wydaje się, że jeżeli będą wyrażać się w kwiecisty i zawiły sposób, używając wielu zwrotów specjalistycznych, zostaną uznani za wykształconych profesjonalistów. Nic bardziej mylnego. Istotne jest aby nasz klient zrozumiał co do niego mówimy. A jeszcze bardziej istotny jest fakt, żebyśmy pozytywnie dla niego załatwili sprawę z którą do nas przyszedł. W tym momencie znów wracamy do kompetencji. Dobry prawnik, adwokat czy radca prawny musi się dokształcać. W innym wypadku nie będzie w stanie odpowiednio zająć się problemami klientów jakich gości jego kancelaria.

Podsumowanie

Czy w związku z tym warto iść na prawo? Jeżeli czujemy, że chcemy pomagać ludziom, mamy odwagę do wystąpień publicznych oraz nie przeraża nas wizja ciągłego podnoszenia naszych kwalifikacji to jest to zawód idealny. Same studnia trwają 5 at w systemie jednolitym, co oznacza że uzyskuje się jedynie tytuł magistra (brak tytułu licencjata), po zakończeniu studiów można udać się na jedną z aplikacji (adwokacka, radcowska, notarialna, komornicza, sądownicza lub prokuratorska. Oczywiście wstęp na aplikację poprzedzony jest egzaminem, na zakończenie oczywiście zdaje się również egzamin zawodowy. Potem już zostaje jedynie praca.

Tagged , , ,