Na czasie

Opodatkowanie walut niepaństwowych

Kryptowaluty w dzisiejszym świecie

Giełdy, handel walutami, także inne rodzaje inwestowania i zarabiania pieniędzy, kuszą swoją pozorną prostotą, nierzadko doprowadzając ludzi do ruiny finansowej. Szaleństwo ogarniające społeczności do takiej czy innej opcji pojawia się dosyć często w mediach. Ostatnio przyszła moda na różnorakie kryptowaluty. Niemal wszyscy wiedzą, a niektórzy od dawna, czym jest bitcoin. Niektórzy zarobili nawet na tej opcji sporo pieniędzy. Czy to inwestując w nie bezpośrednim zakupem i wykorzystując wzrost jego ceny na rynku, czy zdobywając samodzielnie, za pomocą tzw. koparek – czyli obsługując de facto realizację transakcji dokonywanych tą walutą, poprzez zintegrowany system połączeń internetowych.

Różne podejście do bitcoina

Nie każdy kraj na świecie ma jednak przychylny stosunek do tego rodzaju pieniądza. Kanada go akceptuje bez zastrzeżeń, szereg innych państw stosuje różnorakie ograniczenia jego stosowania, zaostrzając przepisy.  Takie kraje, jak Tajlandia, nie tolerują ich wcale, uznając nawet przeprowadzanie transakcji za ich pomocą za popełnianie przestępstwa. Dobrze jest o tym pamiętać, gdy się wyjeżdża za granicę, gdyż w każdym kraju, zarówno wobec kryptowalut, jak i pozostałych aspektów życia społecznego istnieje odmienne prawo. Jeżeli jednak już posiadamy na koncie taką płatność, należy sprawdzić, czy ma miejsce, a jeśli tak, to w jakiej wysokości opodatkowanie transakcji z nią związanych.

Legalność bitocina

To, że nieznajomość prawa szkodzi, jest wiadome niemalże każdemu człowiekowi, ale często się o tym oczywistym fakcie zapomina. Jesteśmy zabiegani, po pracy pragniemy odpoczynku, więc po co sobie zawracać jeszcze głowę zagmatwanymi przepisami, których częstokroć ogarnąć po prostu nie sposób. Jednak lepiej dla nas będzie, gdy podejmiemy tę odrobinę wysiłku i dowiemy się, czy coś nam z powodu niewinnej z pozoru chęci posiadania grozi.

Podatki

Przepisy podatkowe zmieniają się nieustannie. Każda nowa władza je zmienia, w imię ułatwiania życia swoim obywatelom. Przeważnie jest jednak na odwrót, wystarczy oglądać wiadomości z różnych źródeł i porównywać fakty oraz wypowiedzi osób z odmiennych frakcji politycznych. Ludzie, zajmujący się tworzeniem przedsiębiorstw, zakładający firmy i zatrudniający innych ludzi, ciągle narzekają na spójność i przejrzystość systemu podatkowego i nie ma sensu udawanie, że narzekają dla zasady. Utrudnienia powstają, władza popełnia błędy. Nie musi się to nam podobać, a nawet przeciwnie, lecz musimy zawirowania ustawodawcze brać pod uwagę. Jak te, dla przykładu, które powstały niedawno i dotyczą omawianej kryptowaluty.

Chora sytuacja

Relacja bitcoin a podatki jest nowym pomysłem, a w rzeczywistości przeciwdziałaniem obliczonym na nierozprzestrzenianie się owego pseudo pieniądza. Okazało się bowiem, że wszystko, co z nim związane, musi zostać podliczone i opłacone, a należności przekazane państwu, do którego ów podmiot gospodarczy, jak można go nazwać w uproszczeniu, absolutnie nie należy. Jednak państwo ma prawo nałożyć tego rodzaju opłaty, tym bardziej że niektórzy ludzie mieli szczęście albo wyczucie i sporo na operacjach z nim związanych zarobili.

Podsumowanie

Czy to sprawiedliwe? Czy państwo ma prawo sięgać po taki podatek? Można się zgadzać bądź nie, to w tym wypadku nie ma większego znaczenia. Liczy się tylko fakt jego zaistnienia i obowiązek rozliczenia się z daniny należnej fiskusowi. Dobrze jest posiadać coś, na czym można zarobić, ale równie dobrze jest poznać przepisy prawa podatkowego z tym związane. Dlatego należy już teraz skontaktować się z kimś, kto to prawo rozumie i będzie w stanie nam wszystkie jego aspekty wyjaśnić.