Ciekawostki prawne

Baza orzeczeń sądowych – najważniejsze informacje

Portal z orzeczeniami sądowymi to miejsce, w którym można wyszukać orzeczenia wydane przez sąd. Niestety wiele sądów nie przywiązuje zbyt dużej wagi, do systematycznego uzupełniania portali i publikacji aktualnych wyroków. Tłumaczą się oni tym, że pracownicy sekretariatów mają bardzo dużo na głowie i nie mają czasu na dodatkowe obowiązki, szczególnie jeśli nie są one obowiązkowe. Jednak regularnie aktualizowana baza sądowa, może znacznie ułatwić pracę sadów i pomóc im w prowadzonych sprawach. 

Informacje o bazie orzeczeń sądowych

Aktualizowanie baz orzeczeń sądowych i umieszczanie na stronach wszelkich wyroków nie jest w żaden sposób kontrolowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Minister nie planuje przeprowadzenia żadnych zmian w tym obrębie, nie chce on także narzucić na sądy obowiązku publikacji orzeczeń. Zgodnie z badaniami opublikowano:

  1. 50 778 orzeczeń w 2016 roku, 
  2. 44 820 orzeczeń w 2017 roku, 
  3. 42 850 orzeczeń w 2014 roku, 
  4. 41 268 orzeczeń w 2015 roku,
  5. 33 315 orzeczeń w 2013 roku. 

Nie ma żadnej reguły do co zmniejszania lub zwiększania liczby publikowanych orzeczeń. W przeciągu ostatnich kilku lat wyniki są raczej podobne, wahają się nieznacznie. Mister wyjaśnia, że publikacja orzeczeń na portalu to z jednej strony realizacja zasad jawności i łatwego dostępu do orzeczeń sądu, z drugiej strony jednak wymaga ona sporego nakładu pracy i czasu. Nie ma jednoznacznej potrzeby bezwzględnego nakazywania sędzią, publikacji wydanych wyroków, nie ma to sensu, jednak warto korzystać z takiej możliwości i aktualizować portal. 

Ujednolicenie orzeczeń sądów

Dużym problem w sprawnym działaniu bazy orzeczeń, jest to, że każdy sąd działa trochę inaczej i publikuje swoje postanowienia w innym miejscy. Dużym udogodnieniem w tym temacie, może być System Analizy Orzeczeń Sądowych, który pozwoli na dostęp do wszystkich wyroków, a także śledzenie drogi orzekania i jej analizę pod różnymi kątami. 

W ujednoliceniu orzeczeń sądowych, niewątpliwie przeszkadzały spore koszta. Bazy, które już funkcjonują, są zarejestrowane na różnych portalach i na ich utrzymanie są przeznaczone różne budżety. Kolejną przeszkodą są dane osobowe. Aby opublikować dokument, trzeba dokonać anonimizacji ich treści. Każdy zarząd wykonuje to po swojemu, dlatego wymagane są zmiany w prawie. 

Portal orzeczeń sądowych jest bardzo potrzebny w wielu dziedzinach. Jego powstaniem były przede wszystkim zainteresowane Organizacje Pozarządowe, które cenią sobie łatwość w wyszukiwaniu wyroków przez Internet. 

Informacje na temat orzeczeń sądowych warto szukać na stronie: https://standardyprawa.pl/orzeczenia. Jest to największa baza orzeczeń sądowych, która jest całkowicie bezpłatna. Pozwala ona na przyswojenie sobie najważniejszych fragmentów orzeczeń, które wcześniej zostały starannie wyselekcjonowane i poddane analizie. Aby odnaleźć orzeczenie wystarczy wpisać datę wydania orzeczenie oraz jego sygnaturę. Można także wpisać słowo kluczowe i pod tym kątem przeszukać bazę lub nawet całe wyrażenie. Istnieje też możliwość zaznaczenia konkretnego organu orzekania. Przeszukiwanie bazy orzeczeń sądowych jest niezwykle proste i pozwala szybko dotrzeć do pożądanych informacji. Przed rozpoczęciem korzystania z portalu powinno się dokładnie przeanalizować regulamin.